• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer

Vrtlarica.hr

sadnja i uzgoj biljaka

  • Cvijeće
  • Samoniklo bilje
  • Grmlje
  • Drveće
  • Industrijske biljke
  • Sukulenti
  • Uređenje vrta
  • Voće
  • Povrće
  • Žitarice
  • Maslinarstvo
  • Vinogradarstvo
  • Gljive
  • Začini
  • Čajevi
  • Zimnica
narcis

Narcis

Autor: Anita

  • 1 Vrste narcisa
  • 2 Sadnja narcisa
  • 3 Uzgoj narcisa
  • 4 Bolesti i štetnici
  • 5 Zanimljivosti

Narcis ili sunovrat (lat. Narcissus) je biljni rod porodice Amaryllidaceae. Postoji oko 26 vrsta divljih narcisa i nekoliko stotina kultiviranih vrsta. Divlji narcisi se mogu pronaći u Aziji, Europi i Sjevernoj Americi. Zemlje koje prednjače u uzgoju narcisa su Engleska, Nizozemska, Danska i Njemačka.

Postoje dvije teorije o tome kako je cvijet dobio ime. Prva je ta da je ime dobio zbog svojih narkotičkih svojstava (od grč. narke - ukočenost, gubitak čula), a druga da je ime nastalo prema mladiću Narcisu iz grčke mitologije.

Narcis ima usko, duguljasto i mekano lišće svijetlozelene boje. Stapka je šuplja i uglavnom ima samo jedan cvijet. Cvijet se sastoji od šest latica i trubaste krune. Osnovne boje cvjetova su bijela, žuta i narančasta, a mogu biti jednobojni i dvobojni.

Biljka cvjeta od veljače do travnja, a razmnožava se lukovicama. Jedna lukovica može formirati 5-7 novih lukovica.

Vrste narcisa

Narcisi se najčešće dijele prema boji i obliku cvijeta:

  • Krupno krunasti narcis - može biti bijele i žute boje ili dvobojan. Na vrhu stabljike se razvija jedan cvijet čija trubica je duža od latica.
  • Sitno krunasti narcis - sličan krupno krunastom, samo je kod ovoga trubica kraća od latica.
  • Trubasti narcis - može narasti od 30-50 cm u visinu, a na stabljici se nalazi jedan cvijet. Trubica je jednake veličine kao i latice ili malo veća od njih.
  • Patuljasti narcis - veličine 7-20 cm, cvjeta ranije i pogodan je za kamenite vrtove.
  • Višestruki narcis - cvijet se sastoji od nekoliko redova latica i slabo izražene trubice. Raste do 30 do 50 cm u visinu, a cvijet može biti dvobojan, žut ili bijel.
  • Narcissus poeticus (pjesnički narcis) - raste od 40 do 50 cm u visinu, a cvijet se sastoji od bijelih latica koje okružuju crveno obrubljenu trubicu.
  • Narcissus tazetta - smatra se najkultiviranijom vrstom, cvjetna stapka nosi i po 12 cvjetova koji snažno mirišu, a mogu biti bijeli, žuti ili dvobojni. Latice su duže od trubice.
  • Narcissus triandurs - raste od 15 do 50 cm u visinu, a jedna cvjetna stapka nosi od dva do šest visećih cvjetova kratkih trubica.
  • Narcissus jonquilla - visine od 15 do 40 cm, sa stabljikom na kojoj se nalazi nekoliko cvjetova. Cvjetovi imaju opojan miris i mogu biti žuti ili dvobojni. Trubica je kraća od latica.
  • Narcissus cyclamineus - raste 10-40 cm u visinu pa je pogodan za uzgoj u kamenitim vrtovima. Latice cvjetova kod ove vrste zabačene su unatrag.

Sve vrste narcisa sadrže alkaloidni otrov likorin koji se najčešće nalazi u listovima i tučku.

Sadnja narcisa

Narcisi se često sade u kombinaciji s tulipanima i zumbulima, a zbog sadržaja određenih tvari odbijaju voluharice i miševe, kao i srne, vjeverice i zečeve pa se zahvaljujući toj osobini od davnina sade za čuvanje kuća i skladišta.

Preporučljiva je sadnja narcisa u voćnjacima kako bi se stabla zaštitila od voluharica i miševa, ali tijekom vegetacije im se mora osigurati pola dana osunčanosti.

Lukovice narcisa sade se u jesen. Ovisno o vremenskim prilikama, mogu se saditi do sredine listopada i kasnije. Sadnja narcisa obavlja se najkasnije 2-4 tjedna prije temperatura koje dovode do smrzavanja.

Lukovice trebaju biti zdrave, sjajne i sočne, bez oštećenja i znakova truleži. Bolje je birati krupnije komade jer će oni dati krupnije cvjetove. Sade se u grupama, u tlo čija temperatura iznosi 8-10ºC. Dubina sadnje ovisi o veličini lukovice pa može iznositi od 7 do 20 cm - sitnije lukovice idu pliće, a krupnije dublje u zemlju.

Dubinom sadnje lukovica može se utjecati na početak cvjetanja. Lukovice koje su pliće posađene s vegetacijom krenu ranije u proljeće, dok dublje posađene lukovice cvjetaju kasnije.

Sadnja narcisa, odnosno lukovica, obavlja se na razmaku od 10 do 15 cm, a zatrpavaju se rahlim slojem zemlje. Ako nema dovoljno padalina, potrebno ih je dobro zalijevati kako bi se ukorijenile i spremno dočekale zimu. Preko zime se mogu prekriti sijenom, slamom, suhim lišćem, piljevinom ili granama smreke kako bi bile zaštićene od smrzavanja. Umjetne folije za prekrivanje treba izbjegavati.

Uzgoj narcisa

Treba imati na umu da narcisi na istom mjestu ostaju 4-5 godina pa im je za to vrijeme potrebno osigurati optimalne uvjete. U slučaju da se žele dobiti krupniji cvjetovi za rezanje, potrebno je svake dvije godine obaviti presađivanje.

Najbolja mjesta za uzgoj narcisa su mjesta koja su zaštićena od vjetra i imaju blagi nagib jer narcisi ne podnose prevlažno tlo. Kako bi posađeni narcisi što prije formirali cvijet, mjesto na koje su posađeni mora biti osunčano najmanje pola dana.

Odgovaraju im pH neutralna ili slabo kisela tla, a postoje i narcisi koji vole bazno tlo. U slučaju da se sadnja obavlja u teškom, glinovitom tlu, potrebno je dodati pijesak i kompost.

Gnojenje je potrebno obaviti tri mjeseca prije sadnje, a ako se tlo gnoji svježim stajnjakom, gnojidbu treba obaviti godinu dana prije sadnje, jer svježe stajsko gnojivo može izazvati propadanje lukovica.

Narcis za rast i cvjetanje treba balansiranu ishranu mineralnim elementima. Za formiranje lukovica i cvjetanje troši dosta kalija i fosfora. Ne treba ih saditi pored brzorastućih biljaka jer će one oduzimati vodu i hranjivo pa će narcis zaostajati u rastu i formiranju cvjetova.

Biljku je tijekom vegetacije potrebno gnojiti i po potrebi zalijevati. Treba i redovito uklanjati ocvale cvjetove i listove, ali tek nakon što se listovi počnu sami sušiti, jer će prerano uklanjanje listova dovesti do slabijeg razvoja lukovica i one će sljedeće godine slabije cvjetati.

Potrebno je pripaziti na količinu dušika pri gnojenju, jer prevelike količine mogu dovesti do pretjeranog nastanka listova, izostanka cvjetanja i propadanja lukovice.

Narcis na jednom mjestu može ostati 4-5 godina, a za to vrijeme se iz jedne lukovice može formirati 4-7 novih lukovica. To rezultira lošijim cvjetanjem, a cvjetovi budu sitni. Kako bi se to spriječilo, potrebno je razdijeliti lukovice koje su se formirale.

Iskopane lukovice se pregledaju, odstrane se oštećene i sitne lukovice, kao i one koje ukazuju na simptome bolesti. Odabrane lukovice se prosuše i smjeste na prohladno i tamno mjesto. Temperatura na takvim mjestima ne bi trebala prelaziti 17ºC.

Bolesti i štetnici

Od bolesti i štetnika, uzgoj narcisa najčešće ugrožavaju virusne bolesti, trulež lukovica, nematode, grinje i puževi.

Bolesti se najčešće prenose preko zaraženog sadnog materijala, a dovode po pogoršanja kvalitete cvijeta ili potpunog izostanka cvatnje. Prije sadnje je potrebno pregledati sve lukovice i odstraniti one koje pokazuju znakove bolesti.

Zanimljivosti

Narcis je jedan od prvih cvjetova koji se javljaju u proljeće i provire ispod snježnog pokrivača. Još od antičkih vremena je simbol ponovnog rođenja, a i danas predstavlja novi početak, utjehu i ljepotu koja stiže poslije duge zime.

Naziv je navodno dobio prema liku iz grčke mitologije - Narcisu. Narcis je bio sin vječnog boga Kefisa i nimfe Liriope. Bio je prekrasan mladić, a dok je jednog dana bio u lovu, vidjela ga je i zaljubila se u njega nimfa Eho. Narcis je odbio nimfu i slomio joj srce pa je ona od boginje osvete Nemezis zatražila da i njega kazni istom patnjom.

Nemezis je to i učinila, a Narcis se jednog dana, žedan nakon lova, nagnuo nad vodu da se napije. Stojeći nad vodom, ugledao je svoj odraz i istog se trena zaljubio. Što se više približavao vodi i pokušavao zagrliti i poljubiti svoj lik, sve je više bio razočaran jer je shvaćao da to nije moguće. Legenda kaže da je od tuge umro na obali i da se u trenutku smrti pretvorio u cvijet. Oni koji su tražili njegovo tijelo pronašli su taj cvijet i nazvali ga po njegovom imenu.

Narcisi su zbog ove legende simbol samodopadljivosti, samoljubivosti i neuzvraćene ljubavi.

Oboljeli od raka dojke odlučili su da baš ovaj cvijet obilježava njihovu borbu sa zloćudnom bolesti pa svake godine na Dan narcisa građanima prodaju narcise, a sav prihod odlazi za nabavu opreme za rano otkrivanje i prevenciju raka dojke.

U kršćanstvu se narcis izjednačuje s ljiljanom - cvijetom čistoće i vjere, a negdje ga nazivaju i rajskim cvijetom. U islamskim zemljama ga zbog njegovog oblika često nazivaju Božjim okom.

Eterično ulje narcisa se od davnina koristi u raznim parfumiranim pripravcima, a i danas se može naći u brojnim poznatim parfemima.

Narcis je otrovna biljka pa ako progutate njegovu lukovicu dolazi do grčeva, proljeva i povraćanja. Od popratnih simptoma se javljaju i mišićna slabost, glavobolja i zamućen vid, a utječe i na rad srca.

Foto: Couleur / Pixabay

Provjera činjenica

  • Velika ilustrirana enciklopedija Vrt; The Royal Horticultural Society: Encyclopedia of Gardening; 2005.
  • Enciklopedijski priručnik Vrt; Handbuch Garten BLV Verlagsgesellschaft; 2003.
  • Zdravi vrt; Encyclopedia of Organic Gardening; 2010.
  • Mali staklenici i plastenici; Eva Schumann, Gerhard Milicka: Das Kleingewächshaus, Technik und Nutzung; 2010.
  • Mira Vučetić: Velika knjiga kuharstva; 2013.

Savjeti za vrtlarenje

krtičnjak

Kako se riješiti krtičnjaka

Svi koji imaju vrt vjerojatno su se susreli s problemom zvanim krtičnjak. Riječ je o nakupini zemlje koja izgleda poput … [više] about Kako se riješiti krtičnjaka

sobno-bilje

Uzgoj sobnih biljaka

Vrtlarenje u zatvorenom prostoru otvara mogućnost kreiranja različitih cvjetnih efekata, od ukrasnih stolnih aranžmana … [više] about Uzgoj sobnih biljaka

sadnja biljaka

Kalendar sadnje voća

Voće se može saditi od sjemena ili cijepljenjem, a vi odaberite ono koje će najbolje uspijevati s obzirom na kvalitetu … [više] about Kalendar sadnje voća

balkon s cvijećem

Balkonske ograde - ideje

Prije nego što se odlučite na uređenje eksterijera, isto kao i u slučaju interijera, potrebno je sve dobro isplanirati i … [više] about Balkonske ograde - ideje

balkonsko cvijeće

Najbolje cvijeće za balkon

Cvijeće za balkon većinom se sadi u ljeto, ali sadnja može započeti već u proljeće. Jako je važno mjesto na kojem ćete … [više] about Najbolje cvijeće za balkon

Reader Interactions

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.

Primarni stupac

Novije

kamilica

Kamilica

lješnjak

Lješnjak

maslačak

Maslačak

rujevina u cvatu

Rujevina

korijander biljka

Korijander

začinsko bilje kopar

Kopar

jaglac

Jaglac

hmelj

Hmelj

Footer

Informacije

  • O nama
  • Kontakt
  • Marketing
  • Uvjeti korištenja

Gastro Media

  • Gastronomija.hr
  • Moja Zimnica
  • Vege.hr
  • Vrtlarica.hr

Vrtlarica.hr

Vrtlarica je najveća enciklopedija biljaka, nastala iz ljubavi prema zelenilu. Na Vrtlarici radi tim vrtlara s godinama iskustva u sadnji, uzgoju i održavanju biljaka. [više]

EN | HR | SI | SR

Copyright © 2018.–2022. Informativka d.o.o. Sva prava pridržana.