Krasula ili japansko drvo novca je jako popularna biljka za uzgoj jer je prilično otporna i ne traži puno brige. Ovisno o vrsti, listovi mogu biti tamnozeleni ili žutozeleni. Debeli su, sjajni i glatki, a smješteni su na debelim granama.
Ako su osigurani povoljni uvjeti, biljka će cvjetati zvjezdolikim bijelim ili ružičastim listovima. Cvjetovi se najčešće javljaju u razdoblju od zime do proljeća. Međutim, često se događa da cvatnja izostane, a najčešći uzrok tome je nedostatak svjetlosti tijekom zimskih mjeseci ili pretjerano orezivanje u krivo vrijeme.
Japansko drvo novca ili krasula podrijetlom je iz Južne Afrike i pripada porodici kaktusa. Ubraja se u takozvane sukulentne biljke jer ima sposobnost da u svojim debelim i mesnatim listovima nakupi i zadrži veću količinu vode. Pogodna je i za bonsai.
Vrste krasula
Postoji mnogo vrsta ove biljke, od onih standardnih za zelenim lišćem, do onih nešto raznolikijih boja poput:
- Tricolor čije je lišće prošarano zelenom, bijelom i krem bojom
- Hummel's sunset s listovima žute i crvene boje
- ET's Fingers s neobičnim cjevastim listovima koji su na vrhovima crveni
Sadnja krasule
Za sadnju krasule treba birati široke i teže posude jer ova biljka tijekom vremena zna izrasti dosta visoko i bude teška pa se zna prevrnuti ako se uzgaja u malim posudama.
Odgovara joj zemlja koja se koristi za kaktuse, a najbolja je mješavina pijeska, humusa i zemlje za cvijeće u omjeru 40:20:20. Na dno posude u koju ćemo saditi krasulu ili drvo novca zbog bolje drenaže treba dodati malo šljunka, perlita ili lomljene cigle.
Razmnožavanje
Krasula ili japansko drvo novca se može razmnožavati na dva načina. Prvi način je razmnožavanje pomoću reznice, a drugi pomoću lista.
Za razmnožavanje krasule reznicama uzimaju se dijelovi biljke dugi 5 - 15 cm. Reznice treba ostaviti dva do tri dana da se posuše, a zatim ih posaditi u smjesu pijeska i zemlje. Uz povremeno zalijevanje, biljka bi trebala pustiti korijenje nakon otprilike mjesec dana, a onda je treba presaditi u veću posudu.
Za razmnožavanje pomoću lista potrebno je jednostavno otkinuti list s biljke i položiti ga na zemlju. Vrh peteljke lista treba prekriti s malo zemlje. Ako se odlučite na ovakav način razmnožavanja pazite da uzimate cijele listove i da ih kidate uz samu stabljiku. List bi trebao pustiti sitne korjenčiće nakon 30 dana.
Presađivanje
Kad je u pitanju presađivanje, drvo novca treba presaditi svakih 3 - 5 godina, ako je riječ o starijoj biljci, dok se presađivanje onih mlađih obavlja svakih 2 - 3 godine. Nakon presađivanja biljka treba biti na suncu barem 15-ak dana. Ako želite da zadrži jednaku visinu, prilikom presađivanja je vratite opet u istu posudu, ali joj skratite korijenje i orežite grane. To će ujedno doprinijeti debljanju stabljike.
Presađivanje se obavlja u rano proljeće, a krasulu nakon toga ne treba zalijevati tjedan ili dva. Prihranjivanje treba izbjegavati barem mjesec dana jer bi gnojivo moglo spaliti mlado korijenje.
Orezivanje se obavlja tako da se grane režu odmah iznad mjesta na kojima se nalaze stari listovi. Pod uvjetom da krasula ima dobro razvijenu glavnu stabljiku, mogu se potpuno orezati slabije grane, a novi izdanci bi trebali niknuti nakon nekoliko tjedana. Ovakvo orezivanje u svakom slučaju ne treba primjenjivati previše često, ali dobro je znati da na ovakav način možete lijepo oblikovati pravo malo drvce s debelim glavnim stablom.
Uzgoj krasule
Krasuli najbolje odgovaraju mjesta okrenuta prema jugu ili zapadu. Učestalost zalijevanja ovisi o godišnjem dobu, visini temperature i stupnju vlažnosti zraka. U proljetnim i ljetnim mjesecima krasulu treba zalijevati nešto češće, ali opet ne treba pretjerivati. Potrebno je pričekati da se zemlja u posudi gotovo potpuno osuši pa tek onda zalijevati. Ako pretjerate sa zalijevanjem, lišće će postati smeđe i počet će opadati.
Previše vode može izazvati i truljenje korijena, a biljci onda više nema pomoći. Isto tako je važno da tijekom zalijevanje voda ne dospije na lišće jer ono u tom slučaju može postati trulo.
Od listopada do ožujka biljku treba zalijevati jako rijetko, otprilike dva do tri puta tijekom cijele zime. Pritom se koristi manja količina vode sobne temperature.
Krasulu ne treba držati u blizini umjetnih izvora topline poput radijatora, TA peći, klima uređaja itd. Optimalne temperature za uzgoj krasule su od 18 do 20°C, dok zimi mogu biti i nešto niže, od 10 do 13°C. U zimskim mjesecima krasulu treba maknuti s hladnih prozorskim dasaka ili s mjesta na kojima je propuh.
Krasulu ili drvo novca u proljeće možete iznijeti na otvoreno, ali ne na mjesto na kojem će biti izložena sunčevim zrakama jer one mogu izazvati opekline na lišću. S iznošenjem na otvoreno potrebno je češće zalijevati biljku, ali isto tako tek onda kada primijetiti da se zemlja osušila.
Održavanje i njega
Svakih šest mjeseci potrebno je obaviti prihranu. Prihrana se može obaviti skupa za zalijevanjem tako da se gnojivo pomiješa s vodom. Važno je znati da biljku ne treba prihranjivati kada je supstrat sasvim suh jer tako može doći do oštećenja korijena.
Krasula ili japansko drvo života je dosta otporna biljka pa nema problema s napadima štetočina. Za uspješan uzgoj važno je samo pravilno je zalijevati i osigurati dovoljnu količinu svjetlosti. Otpali listovi mogu imati negativan utjecaj na rast biljke pa ih treba odmah uklanjati sa zemlje.
Ako ipak dođe do pojave štetnika na lišću, ukloniti ih možete prskanjem vodom ili tako da papirnatim ručnicima ili pamučnom krpom natopljenom s malo alkohola obrišete nametnike.
Od bolesti se mogu javiti trulež korijena i pepelnica. Pepelnica se rijetko javlja ako se biljka uzgaja u zatvorenom, a trulež korijena možemo spriječiti pažljivim zalijevanjem, odnosno tako da dopustimo da se zemlja do sljedećeg zalijevanja osuši.
Zanimljivosti
Uz krasulu ili japansko drvo novca vežu se mnogi mitovi. Kroz povijest se poklanjala mladencima jer se vjerovalo da će privući blagostanje u njihov dom. Prema feng shui filozofiji, krasula je simbol sreće i blagostanja. Ako je postavite na odgovarajuće mjesto, odmah pokraj ulaznih vrata, smatra se kako ćete imati dosta novca.
Drvo novca je s vremenom postalo jedna od najčešćih sobnih biljaka, kako u domovima tako i u poslovnim prostorima. U nekim azijskim zemljama drvo novca se nasljeđuje i prenosi s koljena na koljeno kako bi se "osiguralo" da i sljedeće generacije budu bogate.
Engleski naziv za krasulu je Jade plant, a taj je naziv dobila zbog mesnatih listova boje žada.
Foto: rConceptz/Pixabay
Odgovori