Amarilis je lukovičasta biljka iz porodice zvanikovki (Amaryllidaceae), kojoj pripada i narcis. Jednostavna je za uzgoj jer je otporna i ne traži posebnu njegu. Ima čvrstu stabljiku na kojoj rastu dugi i glatki, tamnozeleni listovi te krupni, ljevkasti i široko otvoreni cvjetovi. Križanjem raznih vrsta dobiveni su različiti varijeteti amarilisa koji se razlikuju po obliku, veličini i boji cvjetova. Tako postoje amarilisi s jednostavnim ili duplim cvjetovima, mini amarilisi, visoki amarilisi te oni s cvjetovima u bijeloj, crvenoj, nježnoj narančastoj, rozoj i žutoj boji.
Poznat je i pod nazivima zvanika, vitezova zvijezda i prugasti sunovrat. Cvjeta samo jednom godišnje, a u cvjećarnicama se najviše prodaje u predblagdanskom razdoblju i moglo bi se reći da je popularan gotovo koliko i božićna zvijezda.
Neke od poznatijih vrsta amarilisa su Hippeastrum robustum i Hippeastrum vittatum. Hippeastrum robustum ima uske zelene listove, a njegovi jarko crveni cvjetovi se uvijek javljaju u parovima. Cvjeta tijekom svibnja i lipnja.
Sadnja amarilisa
Amarilis se može razmnožavati sjemenom i lukovicama. Razmnožavanje sjemenom je dulji i kompliciraniji proces. Sjeme amarilisa sije se u drvene sandučiće koji su ispunjeni mješavinom komposta, vrtne zemlje i pijeska. Sandučiće s posijanim sjemenom treba držati na toplom mjestu s temperaturom između 18 i 20°C. Sjeme bi trebalo niknuti nakon dva tjedna, a kada mlade biljke razviju prva dva lista, potrebno ih je rasaditi.
Rasađene biljke treba smjestiti na polusjenovito mjesto gdje temperatura iznosi oko 12 °C i umjereno zalijevati. Od sjetve do cvjetanja biljke može proći od tri do pet godina, zato se amarilis najčešće razmnožava bočnim lukovicama ili dijeljenjem starih lukovica.
Sadnja lukovica amarilisa obavlja se u razdoblju od studenog do siječnja. Lukovice se sade u dobro propusnu zemlju bogatu humusom i stavlja se samo jedna lukovica po posudi. Postavljaju se tako da polovica ili barem gornja trećina viri iz zemlje, jer ako ih posadimo duboko, lukovice bi mogle propasti. Odmah nakon sadnje treba ih malo zaliti.
Posude s lukovicama treba držati na tamnijem mjestu gdje temperatura iznosi između 20 i 25 °C. Jako je važno izbjegavati obilno zalijevanje biljke u ovoj fazi kako ne bi došlo do truljenja.
Uzgoj amarilisa
Prvi tjedan nakon sadnje lukovice ne treba zalijevati, a nakon što se pojave izboji dugi do 8 cm (otprilike nakon 7 - 10 dana), biljku treba početi češće zalijevati i redovito prihranjivati. Za prihranu se može koristiti tekuće gnojivo za cvjetajuće biljke.
Nakon što se formiraju i pupovi, zalijevanje se može dodatno pojačati, ali voda se ne bi smjela zadržavati u podlošku cvjetne posude. Kada amarilis procvjeta, treba ga postupno premještati na svijetlo mjesto kako bi imao dovoljno vremena prilagoditi se što bolje. U fazi cvatnje treba ga zalijevati i prihranjivati svaka dva do tri tjedna.
Ocvale cvjetove treba redovito uklanjati, a to se čini tako da se cvjetna stapka ravno reže pri dnu. Posude s amarilisom i nakon cvatnje treba držati na umjereno svijetlom i toplom mjestu jer će listovi i dalje rasti, i oni će opskrbiti lukovicu hranjivim tvarima.
Polovicom kolovoza treba postupno smanjivati zalijevanje, a u rujnu sasvim prestati. Lukovicama amarilisa treba osigurati mirovanje od rujna listopada, jer je to preduvjet da biljka procvjeta. Dakle, u fazi mirovanja lukovice ne treba nikako zalijevati, a kada listovi požute i propadnu, treba ih odsjeći i ostaviti amarilis na tamno i hladno mjesto. U prosincu se skida gornji sloj zemlje oko lukovice i dodaje se nekoliko centimetara svježe zemlje. Lukovicu nakon toga treba dobro zaliti i njegovati do cvjetanja.
Ako ste kupili ili dobili na dar amarilis u cvatu, držite ga u svijetlom dijelu prostorije, ali ne na izravnom suncu, jer će tako duže trajati. Voli prozračna i svijetla mjesta pa mu prozori okrenuti prema sjeveru neće odgovarati, zbog premalo sunca neće razviti cvijet. Amarilis zalijevajte jednom do dva puta tjedno i prihranjujte ga odgovarajućim hranjivom.
Zanimljivosti
Amarilis ili prugasti sunovrat je biljka porijeklom iz Južne Amerike, a u Europu je stigao 1918. godine. Kod nas se najčešće uzgaja kao sobna biljka, ali u proljetnim i ljetnim mjesecima možemo je iznijeti na otvoreno u vrt ili na terasu. Od sadnje do cvjetanja biljke obično treba proći 4 - 6 tjedana, a ako želite da amarilis cvjeta oko Božića ili Nove Godine, posadite ga u prvom tjednu studenog.
Lukovice pravilno njegovanog amarilisa iz godine u godinu postaju sve krupnije i stvaraju mlade lukovice pa ova sobna biljka nakon nekoliko sezona može postati dosta impresivna, odnosno razviti nekoliko stabljika punih cvjetova. Amarilisi vole kad im je tijesno pa ne trebate žuriti s presađivanjem, u istoj ih tegli možete ostaviti nekoliko godina.
Foto: Aleksandra_Koch/Pixabay
Odgovori